Sık Sorulan Sorular

Home/Sık Sorulan Sorular
Sık Sorulan Sorular 2017-06-12T12:52:40+00:00

Sık Sorulan Sorular

Stratejikanaliz.com otel rezervasyon sistemi nedir?

Türkiye’nin en önemli Stratejik Analiz portalı olan www.stratejikanaliz.com, 01 Haziran 2017’de Köln/Almanya merkezli ve 1972’de kurulmuş olan www.hrs.com (HRS – HOTEL RESERVATION SERVICE) firması ile satış ortaklığı antlaşması yapmıştır. HRS, yüzde 57’nin üzerinde pazar payıyla Almanya’nın lider otel portalıdır. Sürekli ciro artışları HRS’yi büyüme rotasında tutmaya devam etmekte ve Avrupa’daki Otel Rezervasyon Sistemleri arasında pazarın lideri pozisyonunu sağlamlaştırmaktadır. Küresel olgular HRS’deki gelişmeyi daha da ileri götürmektedir.

Türkiye’nin en önde gelen Think Tank kuruluşu olan Stratejikanaliz.com olarak bu ortaklıktan amaçlarımız:

  • Bölgemizdeki çatışma ortamı ve terör faaliyetleri nedeniyle sürekli kan kaybeden Türkiye turizmine destek olmak,
  • Booking.com‘un Türkiye’de hizmetlerini durdurmasından sonra, okuyucularımıza ucuz otellerde tatil yapma olanağı sunmak,
  • Stratejik analiz çalışmalarımız maddi kaynak temin etmektir.

Bize değer veren saygıdeğer okuyucularımızın mümkün olduğunca sitemiz üzerinden rezervasyon yapmalarını özellikle rica ediyoruz.

HRS-Fiyatları kişi başına mı yoksa oda başına mıdır?

HRS fiyatları her zaman oda başına ve konaklama başınadır. Ancak aynı zamanda fiyatlar tek kişilik veya çift kişilik oda başınadır. HRS kural olarak fiyatların kişi başına verildiği turistik kataloglardan veya turistik sitelerden farklıdır. Evet, rezervasyon koşullarına göre kahvaltı kısmen dahildir ve kısman hariçtir. Kahvaltı bedeli ayrı şekilde gösterilir ve konaklama ve kişi başı olacak şekilde geçerlidir.

Oda fiyatının artı kahvaltı şeklinde belirtilmiş olması halinde, otelde kahvaltı etmek zorunda mıyım?

Hayır, buna mecbur değilsiniz. Kahvaltı yapıp yapmak istemediğinize her zaman yerinde karar verebilirsiniz.

Burada belirtilen HRS-Oda fiyatları ilgili rezervasyonlar için garantili mi?

Evet. Rezerve edilen oda fiyatları yapılan her rezervasyon için otel tarafından garanti edilir. Oteller tarafından verilen fiyatlar için HRS’in fiyat sözü geçerlidir. (Bağlantı: HRS fiyat garantisi ve geçerlilik koşulları)
Tarafınızdan seçilen para birimi ile otel tarafından istenen para biriminin uyuşmaması halinde, fiyatlar sizin daha kolay karşılaştırabilmeniz için arama sonuçlarında istediğiniz para biriminde görüntülenir. Oda bedelini daha sonra varış yerinde ödeyeceğinizden, çapraz kur değişiklikleri olabileceğinden, fiyat şartlarında belirtilen otelin para birimi rezervasyon için bağlayıcıdır.
Rezervasyon isteğinize göre HRS sisteminde mevcut en ucuz otellerin HRS oda fiyatı gösterilir. Eğer uzun süreli kalış için rezervasyon yapmak istiyorsanız her gün için farklı fiyatlar geçerli olabilir ve bu fiyatlar otomatik olarak sizin avantajınıza olacak şekilde değerlendirilir, örn. hafta sonu, sezon veya indirim fiyatları gibi. Bu durumda otel listesinde ortalama fiyatı görürsünüz, otel ayrıntılarında ise günlük fiyatlar tek tek verilir.

Odaları “Halihazırda Bulundurma Garantisi” ne ifade etmektedir?

HRS Veri Bankası üzerinden anında sizin seyahat tarihiniz doğrultusunda, halihazırda bulunan, gideceğiniz yer ve bölgedeki bütün otellerin tüm oda ve oda ücretleri kontrol edilir! HRS sistemi size mutlak suretle o an HRS’de halihazır bulunan en güncel ve en ucuz oda ücretlerini gösterir. Özel işletilen münferit otelleri bu kadar büyük seçenek halinde sadece HRS-Sisteminde bulabilirsiniz.

HRS, hizmet yelpazesini daha da açmak maksadıyla sizin için harici sistemlerden de yararlanmaktadır. Fakat bunların direk HRS’ye bağlı olmadıklarından dolayı, standart sağlama ve bununla birlikte, karşılaştırma yapma, her seferinde, diğer HRS ile çalışan otellerde olduğu gibi mümkün olmamaktadır. Harici sistemler üzerinden ayırtılabilen otellerin İnternet sunumları, HRS prensibi bazında, ‘en düşük fiyattan başlayarak yukarı doğru’ listelenir. Seçilen otelin detay sayfasında, harici sistemden, onunla ilgili bilgiler de, örn. ücret detayları, otel odasının tarifi veya özel iptal koşulları da gösterilir.

Yapılan rezervasyona güvenip teyidin otele intikal edeceğinden emin olabilir miyim?

Evet. Bu işlem kendiliğinden yapılıp HRS sisteminde protokol edilir. Rezervasyon işleminiz tamamıyla, münferit oteller ve HRS arasında mevcut olan teferruatlı akdi kurallara dayalıdır. Otelde buna rağmen, HRS tarafından teyit ve garanti edilen ücret ile ilgili bir yanlış anlama veya ihtilaf çıkması durumunda bizi aramanız yeterlidir:

HRS’ye her gün saat 0-24 arasında ulaşabilirsiniz. Uluslararası bürolarımızın ve HRS branş departmanlarının tüm telefon numaralarını HRS-Ana sayfasında aşağıdaki şekilde bulabilirsiniz: İrtibat > İrtibatlar listesi.

Zaman dilimindeki tarih bilgileri müşterinin zaman dilimini mi yoksa otelin yerel zaman dilimini mi esas almaktadır?

Seyahat bilgileri ve zaman bilgileri konusunda daima seyahat hedefindeki otelin yerel saati geçerlidir. Bir İngiliz ayın 12.-13. için Şanghay’da bir otel rezervasyonu yaptığı zaman, Londra’daki değil, Şanghay’daki ayın 12’si geçerlidir.

Otele “geç” ulaşırsam ne olur? Bundan dolayı masraf çıkabilir mi?

Bu, sizin rezervasyon türünüze göre değişir.

1. Otele Gelmeme Durumunda Rezervasyonun Ücret Alınmadan İptal Edilmesi – Standart Rezervasyon

Saat 18:00’e (yerel zaman) kadar otelinizie giriş yapmanız gerektiğini unutmayın. Bu durumda sizin için “standart rezervasyon” yeterlidir, oda sizin için her durumda saat 18:00’e (yerel zaman) kadar sizin için boş tutulacaktır. Standart rezervasyonlarda kredi kartı bilgileri gerekli değildir.

2. Otele Gelmeme Durumunda Muhtemel Ödeme Yükümlülüğü – Garantili Rezervasyon

Saat 18:00′ dan (yerel zaman) sonra giriş yapabilirsiniz. Bu durumda size “garantili rezervasyonu” öneriyoruz, bu seçenekte odanız gece boyunca sizin için boş tutulacaktır. Otele giriş yapmayacaksanız ve belritilen iptal süresine de uymadıysanız, otelin bu odayi başka birisine kiralama şansı olduğundan otele karşı ödeme yapma yükümlülüğünüz vardır. Garantili rezervasyonu garantilemek için geçerli bir kredi kartının bilgilerinin verilmesi gerekir. Kredi kartı otelin güvenliğine hizmet eder ve aynı zamanda otel tarafından belirli iptal ücreti veya hasar bedeli talep edilebilir.

HRS’de peşin ödeme veya sınırlı iptal olanakları var mı?

Sadece mutlak istisna olarak. Ve bu da, otelin HRS müşterilerine ilaveten olağanüstü bir fiyat avantajı sunması halinde. Otel, bunun için rezervasyonu belirli koşullara bağlamaktadır. Bu, örn. „HRS Hot Deal“ otele peşin ödeme yükümlülüğü henüz rezervasyon koşullarına belirtilmiş özel oda fiyatları için geçerlidir: Rezervasyon sadece sınırlı iptal edilebilir veya artık hiç iptal edilemez, Otele peşin ödeme yapılması gereklidir, otel kredi kartından parayı hemen çeker. Bu rezervasyonlar daima sadece garantili rezervasyon olarak ve sadece kredi kartı bilgisiyle mümkündür. HRS size rezervasyon, değişiklik veya iptal durumunda da size daima teyit gönderir.

Ne zaman rezervasyon için kredi kartı gerekir?

Bazı durumlarda oteller, yapılan bir rezervasyonu güvence altına almak suretiyle kredi kartı numarası ister, örn. otele geç giriş yapılması durumunda, fuar veya ana sezon dönemlerinde veya iptal edilemeyip boş kalan odaların artık “yoldan geçenlere” bile satılamadığı bölge ve tatil beldelerinde – bu duruma, kasabalarda halen çoğu kez rastlanabilir. Uluslararası çapta artık kredi kartı numarasının sorulması neredeyse geleneksel hale gelmiştir. Kredi kartı numaraları, HRS tarafından en son şifreleme teknolojileri (SSL) uygulanarak iletilir.

Ayırtılan oteldeki odanın ücreti nerede ödenir?

Normalde ancak mahalde, direk otelde. „HRS Hot Deal“ ve rezervasyon koşullarında peşin ödeme yükümlülüğü belirtilmiş olan fiyatlarda istisnalar geçerlidir. Muhtemel bir peşin ödeme HRS’ye değil, daima kredi kartınızdan parayı da çeken otele yapılır.

HRS, bu süper fiyatları nasıl yakalıyor?

Oteller için HRS uzun yıllardan beri dünya çapında ücretsiz ve optimum bir pazarlama aracıdır. Her gün binlerce rezervasyon, internet portalleri, havayolu şirketleri, uluslararası sanayi işletmeleri ve 20.000’den fazla, direk HRS sistemine bağlı olan, tüm branşları kapsayan firmalar ile büyük sayıda işbirlikleri HRS’yi, oteller için dev bir satış aracı konumuna getirmektedir.

Otelci her zaman, kapasite kullanımı ve piyasa durumu itibariyle esnek şekilde hareket edebilir, yani süper fiyatların, ayrıca süper indirimlerle altına düşebilir – bu açıdan, HRS fiyatları her an HRS müşterilerinin lehine değişebilir. Ücretlerin yukarı doğru değişmesi sadece büyük fuar veya aşırı rezervasyon yapılan dönemlerde mümkündür. Tabii ki bu durumda, otellerin HRS sisteminde boş olup rezervasyona açık kalması önemlidir.

Sunulan bu hizmet ücretsiz ise, HRS’nin burada kazancı ne oluyor?

HRS’ye bağlı olan oteller, gerçekleşen her geceleme için HRS’ye bir komisyon öder. Tabii ki, yapılan değişiklik ve iptallerde komisyon alınmaz. HRS’nin verdiği otel ücretleri değişmez. Bunların üzerine hiçbir zam eklenmez. HRS, mutlak ücret şeffaflığı ve kapsamlı bir otel tablosu sunumu açısından dünya çapında bir sembol haline gelmiştir.

Konu Esneklik: HRS’i spontane bir şekilde kısa vadeli kararlarım için kullanabilir miyim?

Elbette. HRS sistemi bunun için yaratıldı. Dilediğiniz varış tarihine kadar esnek bir şekilde hareket edebilirsiniz. Buna -istisnai durumlar hariç- kredi kartı olmadan rezervasyon yapma imkanı, varış gününe kadar ücretsiz iptal veya seyahat bilgilerinin ve isimlerin ücretsiz olarak değiştirilmesi de dahildir. Ücretsiz HRS uygulamaları ile otel odanızı yoldayken rahat bir şekilde rezerve edebilirsiniz.

Tarafsızlık ve şeffaflık – Bu prensip otel listesi sıralaması için de geçerli mi?

Bu nedenle kendiniz otel listesi sıralamasını kişisel olarak ayarlayabilirsiniz ve örneğin oda fiyatı ya da mesafeye göre sıralayabilir, bir fiyat üst sınırı belirleyebilir ya da sadece en üst kalitedeki otelleri görüntüleyebilirsiniz.

HRS önerisi nedir?

Dilediğiniz otele daha çabuk ulaşmanız için otel listemizi tamamen revize ettik. Yeni sıralama seçeneği “HRS önerir”, kullanıcılarımızın arama tercihlerine dayanır ve kişiselleştirilmiş otel önerileri sunar. Bu amaçla, arama sonuçlarının sıralaması sadece fiyat değil, birçok kriter göz önüne alınarak belirlenir. Bunlar esas olarak cazip teklifler, esnek rezervasyon koşulları, yüksek müşteri memnuniyeti, Wi-Fi ya da otopark kullanımı ve iyi bir otel tanıtımı gibi ücretsiz hizmetleri içerir. Arama sonuçları listesinde arama kriterleri açısından her şekilde sorgu ile mükemmel uyumlu olan oteller yer alır. Tüm oteller istisnasız olarak her zaman aynı şekilde ve aynı objektif kriterlere göre sınıflandırılmaktadır.

“Top Quality Hotel” ödülü nedir?

“Top Quality Hotel” ödülüyle müşterilerimize uygun otel arayışında ek olarak bir yol gösterici olmak istiyoruz. Bu sayede rezervasyonunuz için güvenilir bir dayanağınız olacak ve sonuç listesindeki hangi otellerin müşteri odaklı özellikleriyle öne çıktığını bir bakışta görebileceksiniz.

Otel aşağıdaki kriterleri yerine getirmelidir: ücretsiz ek hizmetler, pozitif müşteri yorumları, yüksek tavsiye edilme oranı, esnek rezervasyon ve fiyat güvenliği. Düzenli kalite kontrolleri ile “Top Quality Hotel” damgasını taşıyan otellerin ihtiyaçları sürekli olarak yerine getirdiklerinden emin oluyoruz.

Oteller listesinde, seçilen seyahat tarihi itibariyle, her seferinde HRS’ye bağlı olan tüm oteller görüntülenir mi?

Hayır. Size sürekli birçok değişik, yani sadece hemen rezervasyon yapabileceğiniz oteller sunulur. Bu bazen iki, bazen de üç yüz otel olabilir. Bu, her seferinde otellerin güncel doluluk durumuna bağlıdır. Yani siz sürekli, sadece rezervasyona açık otelleri görürsünüz – bunları da – garanti edilen en güncel ve en uygun HRS fiyatlarına – ilgili otele dair önemli bilgiler dahil olmak üzere hemen ayırtabilirsiniz.

Oteller HRS-Yıldızları ile hangi kıstaslara göre sınıflandırılır?

Otelcilik konusundaki uzman elemanlarımız tüm dünyada binlerce otel bilmektedir. 250.000’den fazla oteli kendi gözünle görerek bilmek imkansızdır. Bu nedenle, HRS-Yıldızları ilave bilgi kaynaklarına, yayınlanan değerlendirmelere, oteller ile ilgili mevcut resmi sınıflandırmalara dayanmakta ve otellerin kendi verdikleri bilgilerin de buna dahil edilmesi halinde, lüzumu halinde HRS tarafından kendine özgü bir değerlendirme sistemine göre kontroller yapılır.

Fakat HRS’de otellerin sınıflandırılması konusunda daima, müşterilerimizin bize bildirmiş olduğu kendi tecrübe ve değerlendirmeleri ilk sırada yer alır. Buna yönelik HRS geçmişte; sizin şimdi, otelde kaldığınız dönemlerin ardından, daha ayrıntılı bir şekilde online olarak da, şahsi değerlendirmeniz için kullanabileceğiniz özel bir yöntem geliştirmiştir. Müşterilerimizin değerlendirmeleri, HRS’nin vermiş olduğu yıldız sayısına yansımıştır.

Bir oteli ne zaman değerlendirebilirim?

Sadece, HRS üzerinden rezervasyon yapılan otelde şahsen konaklamış olmanız halind mümkündür! Otel değerlendirmelerinde (0-10 puan) sadece HRS-Müşterilerinin edinmiş oldukları deneyimler belirtilmektedir. Bunun özel değeri de burada yatmaktadır. HRS-Otel değerlendirmelerini internetteki genel değerlendirme portallarından farklı kılan da budur.

HRS hangi değerlendirme kıstaslarını dikkate almaktadır?

Otel Genel: Otelde atmosfer – Otel donanımı – Temizlik – Wellness-Kısmı – Fiyat-Hizmet Oranı.
Oda: Odanın boyutu – Oda donanımı -Odanın ses yalıtımı – Yatakların kalitesi – Banyo.
Personel ve Gastronomi: Resepsiyonun güleryüzlülüğü – Personelin hizmet hazırlığı – Kahvaltı hizmeti. Buna ilaveten rahat hissetme faktörü, otellerin özellikle HRS müşterileri için ücretsiz hizmetleri ve otelin tanımı ile gerçek durumun örtüşmesi.

HRS otel değerlendirmelerini ayrıca aşağıdaki kişi gruplarına göre sınıflandırmaktadır: Özel seyat edenler – Ticari seyahat edenler – Genç çift – Yaşlı çift – Küçük / Büyük çocuklu aile – Grup halinde seyahat edenler – Toplantı katılımcıları. Bu sınıflandırma, kendi rezervasyon kararınızı kolaylaştıran bilgilere olanak sağlamaktadır. Genel bir not ancak en az 5 değerlendirmeden sonra verilir. Tüm HRS değerlendirmeleri 2 yaştan küçüktür.

HRS-Müşterilerinin şahsi yorumlarından düzenlenmiş bir seçim açık metin şeklinde belirtilir. Otelci de yorumlarla ilgili görüş bildirebilir – Bu, adilliğin bir zorunluluğudur. Oteller için bu otel değerlendirmeleri aradan geçen süre içerisinde kendi otel standartları için çok önemli bir ölçek ve servis ve kalitenin iyileştirilmesi için teşvik haline gelmiştir. 2 milyondan fazla değerlendirme kendine özgü bir ifade taşır.

HRS hangi değerlendirme kategorilerini göz önüne alıyor?

Seyahatçiler daha otel listesinde değerlendirmelere iyi bir genel bakışla karşılaşıyorlar ve sonuçları ortalama değerlendirmeye göre sıralayabiliyorlar. Ayrıca değerlendirmeler, örneğin iş seyahatine çıkanlar, küçük çocuklu aileler veya yaşlı çiftler gibi farklı hedef gruplarına göre düzenlenebiliyor. Her rezervasyoncu diğer seyahatçilerin gerçek değerlendirmelerine güvenerek taleplerini karşılayacak en iyi oteli seçebilir. Bu sebeple tavsiye oranı, rahatlık faktörü ve HRS yıldızları hızlı bir şekilde sıralama yapılmasını sağlayarak rezervasyon kararını kolaylaştırıyorlar.

HRS’nin arkasında kim var?

Robert Ragge (*1937), Şirketin kurucusu (1972’den beri) genel müdür ortak olarak ve oğlu Tobias Ragge (*1976) genel müdür olarak.